
POVINNOST OBCE PŘI NAKLÁDÁNÍ S KOMUNÁLNÍMI ODPADY
Obce a města hrají klíčovou roli při nakládání s odpady, které v jejich katastru produkují domácnosti. Každá obec musí stanovit, jak se v obci budou likvidovat směsné a nebezpečné odpady, jak třídit papír, plasty, sklo, kovy, zda se budou třídit či kompostovat rostlinné bioodpady. Protože obce mají právo za tyto služby od občanů vybírat poplatky, tak aby finanční ztráta za svoz a likvidaci odpadů byla co nejmenší, je v zájmu zástupců obcí i obyvatelstva, aby celý systém byl funkční a efektivní.
Obec Luková má systém nakládání s odpady stanoven a popsán v Obecně závazné vyhlášce obce Luková č. 2/2021 o stanovení obecního systému odpadového hospodářství. Ta specifikuje, které odpady se v obci třídí, jakým způsobem se shromažďují, jak probíhá sběr a svoz nebezpečného odpadu, jakým způsobem se shromažďují směsné a objemné odpady. Obec vybírá za tuto službu od svých občanů úhradu, a to na základě Obecně závazné vyhlášky obce Luková č. 1/2023 o místním poplatku za obecní systém odpadového hospodářství.
ZÁKLADNÍ INFORMACE O NAKLÁDÁNÍ S KOMUNÁLNÍM ODPADEM V OBCI
Podle zákona o odpadech je obec povinna zajistit místa pro odkládání veškerého komunálního odpadu, který produkují domácnosti. Dále je povinna zajistit místa pro sběr tříděného odpadu, případně dalšího odpadu (biodpad, apod.). Jak a kdo zajišťuje vývoz odpadu pro obec a kde jsou umístěné příslušné nádoby?
Graf: Složení odpadu obce v roce 2022
- SMĚSNÝ KOMUNÁLNÍ ODPAD
Svoz směsného komunálního odpadu je v obci zajišťován prostřednictvím firmy Ekola České Libchavy s. r. o. Občané ukládají odpad do svých černých popelnic nebo kontejnerů a ukládají je na veřejné prostranství na příslušná stanoviště dle svozového harmonogramu. Četnost svozů je 26 x za rok, a to vždy v sudé týdny.
Přehled množství vyvezeného směsného komunálního odpadu za období 2018 - 2023:
Do směsného komunálního odpadu, tzv. zbytkového odpadu nepatří odpady, které jsou odděleně sbírané a využitelné. Patří tam například: popel z uhlí, použité hygienické pomůcky (kartáčky, zubní nit, tampóny, pleny, vložky), silně mastné a znečištěné obaly (mastný pečící papír), roztrhané a znečištěné textilie a obuv, zbytky kostí a masa, účtenky z termopapíru, molitan, porcelán, časopisy na křídovém papíru apod.
- SKLO, PLAST, PAPÍR
Svoz separovaného odpadu je zajišťován prostřednictvím firmy Ekola České Libchavy, s. r. o. Barevně označené kontejnery na 13 sběrných míst jsou vyváženy dle svozového plánu pro rok 2024. Papír a plast je vyvážen 26 x do roka, sklo 4x ročně.
Přehled množství vyvezeného tříděného odpadu za období 2018 - 2023:
Obec Luková je zapojena do systému EKO-KOM. Jak systém funguje? Občan si koupí zabalený výrobek a poté obal vyhodí do barevného kontejneru na tříděný odpad. Svozová firma EKOLA vytříděný odpad odveze na tzv. dotřiďovací linku, kde se odpad ještě třídí na jednotlivé druhy dle jejich dalšího zpracování. Takto upravený odpad putuje ke zpracovatelům, kde se vyrábí recyklované výrobky. Odměnou obce za zapojení do systému jsou čtvrtletní platební odměny ve výši cca 50.000 Kč.
Obec Luková plánuje v průběhu roku 2025 zavedení svozu tříděných odpadů (plastu a papíru) systémem „dům od domu“, kdy bude mít každá domácnost zvlášť popelnici na papír a plasty.
- BIOODPAD
Svoz kontejnerů na bioodpad zajišťuje firma Ovocné a okrasné školky Lanškroun s.r.o. Kontejnery jsou umístěny na čtyřech místech: ve směru na Damníkov „tzv. u Dolečků“, na fotbalovém hřišti, ve směru na Žichlínek „tzv. ve dvoře“ a v Květné. Četnost vývozu není určena, vývoz je na objednání. Pracovníci obce bohužel musí neustále řešit problémy s nedodržováním podmínek toho, co do bioodpadu nepatří. Opětovně upozorňujeme, že tam nepatří zbytky jídel nebo celé silné větve o průměru větším než 3cm (pouze ve formě štěpky), pařezy, kořeny apod. Silnější větve je možné ukládat po dohodě se zaměstnanci obce na vyhrazeném manipulačním prostoru. Občané mohou také kompostovat ve vlastních domácích kompostérech o objemu 1064 l, které obec v roce 2017 poskytovala zdarma v rámci dotace Předcházení vzniku biologicky rozložitelných odpadů od DSO Lanškrounsko.
Přehled množství vyvezeného bioodpadu za období 2019 - 2023:
- KOVY
Kovový odpad je možné umístit ve sběrném dvoře. Odtud je odpad pravidelně odvážen společností Kovošrot Pirkl ze Sázavy. Kov je surovinou pro obec příjmovou.
Přehled množství vyvezeného kovového odpadu za období 2018 - 2023:
Z důvodu zájmu občanů byly v obci pořízeny kontejnery na kovový odpad. Ty jsou umístěny na pěti místech v obci. Kontejnery jsou určeny především na sběr plechovek a drobnějšího kovového odpadu – konzervy, kovové tuby, alobal, kovové zátky, hřebíky, šroubky, kancelářské sponky. Do kontejneru nepatří plechovky od barev a jiných nebezpečných látek (ty je možné odevzdat při sběru nebezpečného odpadu), tlakové nádoby se zbytky nebezpečných látek, domácí spotřebiče či jiná vysloužilá zařízení.
- TUK
Obce mají od roku 2020 novou povinnost zřídit kontejnery na sběr kuchyňských tuků a olejů. Obec Luková navázala spolupráci s firmou Libor Černohlávek - Církvice. Nádoby s otvorem jsou umístěny na 5 stanovištích: za kulturním domem, u bytovek, u dvora, u sběrného dvora a v Květné. Občané do nich mohou vkládat použitý olej či tuk včetně sádla do plastových uzavíratelných nádob, které se nevylévají. Ideální jsou například láhve od limonád nebo minerálních vod se šroubovacím uzávěrem. Lahve s kuchyňskými oleji je možné také předávat při svozu popelnic s komunálním odpadem. Stačí pevně uzavřenou nádobu opatřit nápisem „Luková“ a přistavit spolu s popelnicí před plánovaným svozem.
Přehled množství vyvezeného odpadu tuků za období 2018 - 2023:
- VELKOOBJEMOVÝ ODPAD
Velkoobjemový odpad je ten druh našeho domácího odpadu, který nelze odkládat do kontejnerů na směsný ani na tříděný odpad (např. například nábytek, koberce, umyvadla, toalety apod.)
Tento druh odpadu mohou občané Lukové a Květné s uhrazeným poplatkem za odpad odevzdat ve sběrném dvoře, a to každou sobotu (duben–říjen) od 08:00 do 11:00 hod. Není zde odebírán odpad od podnikajících osob a právnických subjektů.
Přehled množství vyvezeného velkoobjemového odpadu za období 2018 - 2023:
- ELEKTROZAŘÍZENÍ
Drobná elektrozařízení z kanceláře a domácnosti (s výjimkou zářivek a autobaterií) lze odevzdat do červených kontejnerů firmy ASEKOL a. s. za kulturním domem. Vývoz těchto kontejnerů tato firma zajišťuje zdarma.
Větší elektrozařízení lze odevzdat do sběrného dvora, a to každou sobotu (duben–říjen) od 08:00 do 11:00 hod. nebo prostřednictvím mobilních svozů, které probíhají dvakrát do roka a zajišťuje je firma EKOLA České Libchavy s. r. o.
Upřednostňujeme však odevzdání větších elektrozařízení (typu lednice, televize, pračka apod.) do sběrného dvora. Obec Luková má uzavřeny smlouvy se společnostmi ELEKTROWIN a. s., EKOLAMP s. r. o. a ASEKOL a. s. o vývozu tohoto odpadu. Vývoz je zdarma, kdežto mobilní svoz odpadu od společnosti EKOLA České Libchavy s. r. o. je zpoplatněn.
- ODĚVY
Firma TextilEco a. s. má v obci umístěné celkem tři sběrné boxy, a to za kulturním domem, u sběrného dvora a jeden kontejner staršího typu na točně (ve Dvoře). Do těchto boxů můžete vkládat oděvy, boty nebo hračky. To, co do boxů odložíte, firma odveze do jejich specializovaného závodu v Boskovicích, kde je vše pečlivě roztříděno do hlavních skupin: jednou z nich je kategorie pro opětovné použití (tzv. second handy), druhá skupina je textil pro průmysl a recyklaci a třetí kategorií je ekologické a energetické využití pro znečištěné a nerecyklovatelné oděvy a boty. Materiál je také dodáván pro chráněné dílny a lokální módní návrháře. A proto je také důležité vkládat do boxů výše uvedené zabalené například ve staré nákupní tašce, aby nedocházelo ke znečištění při transportu a zbytečnému znehodnocení vloženého textilu.
Kontejnery na textil za kulturním domem a u sběrného dvora mají i funkci navíc tzv. PENGUIN BOX, což je samoobslužná exteriérová výdejna a sběrna zásilek, kterou pohání ekologický fotovoltaický systém.
Přehled množství vyvezeného textilního odpadu za období 2018 - 2022:
- STAVEBNÍ ODPAD
Pojmem stavební odpad označujeme skoro vše, co se při stavební práci objeví na hromadě „nepotřebností“ – jedná se především o cihly, beton, sklo, kovy, asfaltové směsi, dehet, keramiku, izolační materiály apod. Většinu stavebního materiálu lze odvézt do sběrných dvorů, které ukládání tohoto odpadu umožňují. Některé povolují bezplatně odevzdat na hlavu občana pouze určitý objem odpadu, některé nabízejí i možnosti zápůjček velkoobjemových kontejnerů. Sběrný dvůr v Lukové stavební odpad nepřijímá a neprovádí zápůjčku kontejnerů. Nejčastěji odkazujeme na spolupráci s Technickými službami Lanškroun, s. r. o., Ekola Libchavy, Eko Bi s.r.o. Česká Třebová, apod.
- AUTOVRAKY
Stará vozidla jsou zařazena do kategorie nebezpečných odpadů, protože obsahují množství nebezpečných látek. Autovrak můžete odevzdat pouze osobě/firmě, která je k tomu oprávněna.
- POPEL ZE DŘEVA A UHLÍ
Některé domácnosti zaorávají popel do půdy nebo ho ukládají na svém pozemku. Podle vyjádření Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského je přípustné na pole aplikovat popel z biomasy. V takovém případě však popel podlého zákonu o hnojivech, to znamená, že musí být registrován jako hnojivo a splnit požadavky předepsané vyhláškou. Popel ze spalování dřeva (dřevěných polen nebo dřevěných briket lisovaných pod tlakem) je možné přidávat do kompostu. Hnojivé účinky dřevěného popelu jsou však za předpokladu, že se jedná o chemicky neošetřené dřevo. Rozhodně nelze doporučit aplikovat na půdu popel z uhlí nebo briket, a to z důvodu obsahu těžkých kovů v tomto odpadu. Tento popel patří rozhodně do směsného odpadu. (do tzv. černých domovních popelnic). Pozor, vždy manipulujte s popelem úplně vychlazeným, případně ho skladujte v kovových nádobách nejlépe s víkem.
- NEBEZPEČNÝ ODPAD
Firma EKOLA České Libchavy s.r.o. zajišťuje pro obec dvakrát ročně mobilní svoz nebezpečného odpadu, který je proveden zastávkovým způsobem, při kterém dvě sběrná vozidla zastaví v určený čas na šesti stanovištích, kde mohou občané odevzdat odpady obsluhám vozidel. Mezi druhy přebíraných odpadů jsou například: baterie všeho druhu, oleje, plechovky od barev, zbytky ředitel, pesticidy, léky, vyřazené televizory a lednice nebo osobní pneumatiky bez disků. Občané tyto odpady mohou odevzdat bezplatně, obec však za jejich likvidaci platí nemalé částky. V zájmu snížení poplatků na likvidaci odpadu žádáme, o odevzdání elektrozařízení do sběrného dvora v Lukové. Obec Luková má uzavřeny smlouvy se společnostmi ELEKTROWIN a. s., EKOLAMP s. r. o. a ASEKOL a. s. o vývozu tohoto odpadu. Vývoz je zdarma, kdežto mobilní svoz odpadu od společnosti EKOLA České Libchavy s. r. o. je zpoplatněn.
EKONOMIKA ODPADOVÉHO HOSPODÁŘSTVÍ
Ekonomiku odpadového hospodářství v obcích tvoří náklady na zajišťování služeb spojených s nakládáním s odpady, a především příjmy od uživatelů obecních systémů. S rostoucími nároky na kvalitu narůstá také rozsah těchto služeb a tím spojené náklady. Příjmy však tomuto trendu neodpovídají.
STOUPAJÍCÍ NÁKLADY
Náklady na odpadové hospodářství ovlivňuje mnoho faktorů. Ve zkratce můžeme říct, že závisí hlavně na množství a struktuře odpadů, životní úrovní obyvatel, způsobu sběru a svozu komodit, cenové politice firem nakládajících s odpady nebo způsobu stanovování ceny za prováděné služby.
Celkové náklady na odpadové hospodářství byly za rok 2022 ve výši 1.026.016,11 Kč a za rok 2023 ve výši 1.164.755,72 Kč. Největší podíl na celkových nákladech tvořily náklady za svoz tříděných odpadů, sběr a svoz směsného komunálního odpadu. Další významnou složkou byly náklady za objemný odpad a bioodpad.
VÝNOSY
Kromě nákladů má obec v oblasti odpadového hospodářství také příjmy. Největší příjem je z poplatku od občanů. Výše poplatku byla stanovena Obecně závaznou vyhláškou obce Luková č. 1/2023 o místním poplatku za obecní systém odpadového hospodářství. Pro roky 2022 a 2023 poplatek činil 600 Kč. Významnou příjmovou položkou byly také odměny ze systému EKO-KOM na zajištění míst zpětného odběru a zajištění sběru a využití odpadů z obalů. O tomto systému píšeme u tříděného odpadu – „plast, papír, sklo“ výše v článku. Další položkou v příjmech za odpady byl zisk z prodeje druhotných surovin – železa a příspěvky za sběr elektrozařízení.
ZTRÁTA
Náklady obce na svoz odpadu v roce 2022 byly ve výši 1.026.016,11 Kč, výnosy ve výši 658.128,- Kč.
Obec za rok 2022 skončila ve ztrátě 367.888,11 Kč. Na jednoho občana tak doplácela částkou téměř 500 Kč.
Náklady obce na svoz odpadu v roce 2023 byly ve výši 1.164.755,72 Kč, výnosy ve výši 694.650,- Kč.
Obec za rok 2023 skončila ve ztrátě 470.105,72 Kč. Na jednoho občana tak doplácela částkou 614 Kč.
Obce bohužel musí v posledních letech kvůli zvyšujícím se nákladům na likvidaci odpadů neustále zvyšovat poplatky. Také obec Luková je nucena tímto krokem kompenzovat finanční ztrátu.
Bilance nákladů za odpady za poslední roky:
ODDĚLENÍ SOUSTŘEĎOVÁNÍ RECYKLOVATELNÝCH SLOŽEK KOMUNÁLNÍHO ODPADU
Obce mají povinnost určit místa pro oddělené soustředění recyklovatelných složek komunálního odpadu (tzn. papíru, plastů, skla, kovů, biologického odpadu, jedlých olejů a od 01.01.2025 rovněž textilu). Obce jsou povinny zajistit, aby odděleně soustřeďované složky komunálního odpadu tvořily v letech 2025–2029 alespoň 60 %, v letech 2030 – 2034 alespoň 65 % a od roku 2035 alespoň 70 % z celkového množství komunálních odpadů, který je v daném roce obec původcem. Z přiloženého grafu je zřejmé, že v roce 2022 se oddělené soustředění recyklovatelných složek komunálního odpadu podařilo dodržet. Aby obec mohla tyto cíle plnit, bude se muset do budoucna zaměřit na vytřídění podstatně většího množství jednotlivých složek komunálních odpadů než doposud. Jednou z možností je zaměřit se zejména na důkladné vytřídění bioodpadů. Důkladné třídění bioodpadu z domácností značně sníží ekonomické náklady spojené s likvidací odpadů a zároveň klesne procentuální složka směsného odpadu. Plánuje se také o zavedení popelnic na tříděný odpad (papír, plasty) ke každému domu.
NAKLÁDÁNÍ S NEZÁKONNĚ SOUSTŘEDĚNÝM ODPADEM
Nový zákon o odpadech výslovně reguluje problematiku tzv. černých skládek, zdůrazňuje povinnost vlastníka odpadu předat nezákonně soustředěný odpad do zařízení pro nakládání s odpady. Vlastník pozemku, na němž se objeví tzv. černá skládka, má v okamžiku, kdy se o existenci černé skládky dozví, povinnost o tomto informovat Policii ČR a Městský úřad v Lanškrouně. Není-li znám vlastník odpadu, úřad vyzve vlastníka pozemku, na kterém se odpad nadchází, k jeho odklizení. Pokud vlastník pozemku odpad neodklidí, městský úřad zahájí kroky ke zjednání nápravy.
Zpracoval: Obecní úřad Luková
14.11.2024
Použité zdroje:
- data z účetnictví obce, z Infomačního systému plnění ohlašovacích povinností (ISPOP)
- web Ministerstva životního prostředí
- příručka pro obce: „Odpadové hospodářství malých obcí“
- samosebou.cz
- jaktridit.cz
- textil-eco.cz
- arnika.org
- ekokom.cz
- epravo.cz
- penguinbox.cz